خدمات فنی-مهندسی شامل مچینگ نمونه‌ها، برش مغزه و لاگینگ

توسط0
31

خدمات فنی-مهندسی شامل کلیه‌ی خدماتی است که پس از اتمام حفر گمانه، برای بدست آوردن نمونه‌های حفاری و تهیه و تکمیل گزارش گمانه انجام می‌شود. پس از تحویل مغزه‌های حفاری لاگر موظف است، تمام نمونه‌ها از متراژ ابتدایی تا متراژ انتهایی گمانه را بررسی کرده و در بخش‌هایی که مواد معدنی به صورت چشمی قابل مشاهده هستند، علامت‌گذاری نموده و سپس باتوجه به دستورالعمل دفتر فنی نسبت به مچینگ مغزه‌های حفاری اقدام نماید.

₋ مچینگ نمونه‌ها:

به عملیاتی که کارشناس زمین‌شناس یا معدن باید بر روی مغزه‌ حفاری انجام دهد تا برش‌کار پراکندگی ماده معدنی در مغزه را به صورت تقریباً یکنواخت برش دهد، مچینگ نمونه‌ها می‌گویند.

₋ برش مغزه‌ها:

عملیات برش به منظور لاگ‌نگاری دقیق‌تر و نمونه‌برداری از مغزه‌های حفاری انجام می‌شود. بدین منظور مغزه‌های حفاری در جهت طولی در دستگاه مخصوص این کار (Core Cutter) قرار گرفته و به دو یا چهار قسمت مساوی برش داده می‌شوند.

₋ لاگینگ نمونه‌ها:

مطالعه نمونه‌ها (کُر) به منظور بررسی خصوصیات و ویژگی‌های سنگ‌شناسی شامل نام سنگ، ساخت، بافت و کانی‌سازی که توسط کارشناس زمین‌شناس یا معدن انجام می‌شود، لاگینگ نمونه‌‌ها می‌گویند.

₋ نمونه‌برداری:

برداشت نمونه توسط کارشناس زمین‌شناس یا معدن از مغزه‌های حفاری به منظور ارسال به آزمایشگاه و آنالیز را نمونه‌برداری می‌گویند.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما